Je šanca vydržania pozemku, ak je vlastník známy?

Zodpovedané
3. aug 2023

Dobrý deň,

kúpili sme 20 árov pozemku (E- parcela), z ktorého asi 2 - 2,5 ára využíva suseda. Ideme si to teda zobrať a oplotiť. Ona tam nič nemá, len hnojisko. Stále vraví, že nevedela, že to nie je jej. Musela to vedieť, lebo v roku 2011 dala ako vlastníčka vedľajšieho pozemku, na ktorom býva, urobiť geometrický plán a boli určené hranice jej pozemku. Takže klame, že to nevedela a hrozí, že to bude riešiť vydržaním. Majiteľ bol stále známy aj pred nami, rovnako aj teraz, keď pozemok vlastníme. V kúpnej zmluve je uvedené, že na pozemok nie sú žiadne ťarchy, ani doživotné užívanie, nemá ani žiadnu zmluvu o nájme...

Podľa mňa ani predchádzajúci majiteľ nevedel, že používa jeho časť. Dane za sporný pozemok neplatila ani neplatí.

Má nejakú šancu ho vydržať?

Ak by aj podala návrh, môžeme si do rozhodnutia pozemok normálne oplotiť a užívať ho ako je dané v liste vlastníctva?

Ďakujem

Dobrý deň,

šance susedy na úspech v konaní, v ktorom bude tvrdiť, že pozemok úspešne vydržala, sú podľa môjho názoru mizivé.

Aj tak by som Vám však odporúčala, aby ste si čo najskôr zabezpečili všetky dôkazy, ktoré by Vám mohli pomôcť preukázať, že dobre vedela, že užíva cudzí pozemok. Hlavne ten geometrický plán.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk