Je šanca na získanie pozemkov, ktoré boli v minulosti odobraté režimom?

Zodpovedané
17. máj 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom možnosti vrátenia pozemkov.

Som v situácii, keď som sa dozvedela, že starosta obce rieši všetky pozemky v obci, lebo obec sa rozrastá. Píšem za môjho ocina, ktorý má staršieho brata a už nebohú sestru. Ocino stále ukazuje, keď prídeme do obce na prázdniny a hovorí, ktoré pozemky niekedy patrili rodine.
No bol iný režim a boli im odobraté. Ja, ako jeho dcéra by som chcela vyriešiť túto situáciu a zistiť či máme nárok na vrátenie pozemkov. Resp. vyplatenie, nakoľko v obci sa už na týchto pozemkoch riešia cesty a budujú rodinné domy. Nechcem, aby ma niekto v mojej rodine predbehol.

Niektoré papiere o vlastníctve pozemkov, ktoré rodine patrili, otec má, niektoré už nie, lebo ich starý režim zničil. Otec sa v tej obci narodil a žil v nej, až kým nešiel na vojnu.

Aký postup zvoliť, na koho sa obrátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chápem Vašu otázku správne, predmetné pozemky boli rodine Vášho otca odňaté bývalým režimom.

Lehoty na uplatnenie reštitučných nárokov uplynuli už pred niekoľkými rokmi, takže by ste veľmi pravdepodobne v konaní o navrátenie pozemkov (resp. o poskytnutie náhrady za ne) neboli úspešní.

Ak by ste napriek tomu mali záujem o skompletizovanie chýbajúcej listinnej dokumentácie, odporúčam Vám osloviť geodeta, ktorý Vám zistí presné (historické) označenie predmetných parciel (keďže po revolúcii bol zavedený kompletne nový systém označovania pozemkov) a následne príslušný kataster a štátny archív.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk