Je protizákonné, keď nám zamestnávateľ dáva dovolenku zo dňa na deň?

Zodpovedané
19. jún 2024

Dobrý deň,

pracujem v práci, kde je momentálne málo roboty. Robíme napríklad 3 dni (pondelok - stredu) a na štvrtok a piatok nám dajú dovolenku. Oznámia nám to hodinu pred skončením zmeny v stredu poobede. Už som si tak to minula asi 8 dní dovolenky.

Nie je to protizákonné takto narýchlo dať nám dovolenku?

Nemala by to firma riešiť nejakou kompenzáciou?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ je síce v princípe oprávnený nariadiť dovolenku, no v tomto prípade ide o zjavné zneužívanie práva.

Tu ide o prekážky v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorých by Vám mala patriť náhrada mzdy (a nemalo by sa to nijako dotknúť dovolenky).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk