Je práca nadčas v súlade so zákonom?

Zodpovedané
17. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ako je to s preplácaním nadčasov v práci. V rámci zmluvy mám uvedené, že v mojej mesačnej odmene sú už započítané aj prípadne nadčasy, ktoré mi môže zamestnávateľ nariadiť. Začala som pracovať 1.4.2024.

Znamená to teda, že do konca roka mi môže zamestnávateľ nariadiť 400 hodín nadčasov alebo iba alikvotnú čiastku?

Zároveň, ak pracujem iba na 6.5 hodiny denne, stále sa vzťahuje na mňa 400 hodín, alebo je to takisto len alikvotná čiastka k ním?

Do týchto hodín, ktoré mi zamestnávateľ môže nariadiť, sa započítava aj práca počas sviatku aj víkendov?

Júl je momentálne u nás úplne nezvládnuteľný a okrem 12 hodín, ktoré som navyše odpracovala počas 5.7., tak ďalších 14 hodín som odpracovala počas víkendu 6. a 7.7. a tento víkend pracujem tiež.

Je toto vôbec v súlade so Zákonníkom práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné uvedomiť si dve veci:

1. Zamestnávateľ môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom a so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé alebo metodické činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda ani mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas a zamestnanec nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

2. Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

Neviem posúdiť oprávnenosť toho, že Vám odmenu za prácu nadčas zahŕňajú do mzdy, keďže z Vašej otázky nevyplýva, či ste vedúci zamestnanec/či vykonávate koncepčné alebo iné činnosti uvedené vyššie.

Zamestnávateľ Vám nemôže prácu nadčas nariadiť, môže ju však s Vami dohodnúť v rozsahu maximálne 400 hodín ročne. V zásade by sa mal rozsah prípustnej práce nadčas alikvótne krátiť (keďže u zamestnávateľa nepracujete počas celého kalendárneho roka), no zákon takúto situáciu výslovne nerieši.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk