Je potrebné, aby som bola uvedená v katastri aj ja ako spoluvlastník?

Zodpovedané
4. júl 2024

Dobrý deň,

za manželstva sme postavili spolu s manželom dom, vzali sme naň spoločnú hypotéku. Na liste vlastníctva je uvedený ako vlastník len manžel 1/1.

Je potrebné, aby som bola uvedená v katastri aj ja ako spoluvlastník, alebo je to nepodstatné?

Môže manžel náš dom bez môjho súhlasu prenajať/predať?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa Vami napísaného textu by dom po správnosti mal patriť do BSM a teda by ste obaja s manželom mali byť uvedení ako spoluvlastníci v podiele 1/1.

Z pohľadu katastra/tretích osôb však nie je nevyhnutné, aby ste ako spoluvlastníčka uvedená boli. Toto je len vo Vašom záujme, resp. záujme Vašich detí. Ak by ste boli spoluvlastníčka domu, premietne sa to do dedičských podielov na dome po Vás/Vašom manželovi.

Ak by ste chceli docieliť úpravu zápisu v katastri a Váš manžel by s takou úpravou súhlasil. Odporúčala by som Vám informovať sa na príslušnom katastri, aký doklad /zmluvu, vyhlásenie/ akceptujú, aby zápis opravili.

Ak by Váš manžel s úpravou nesúhlasil, museli by ste ísť cestou súdneho konania, v ktorom by sa preukazovalo, či dom patrí do BSM. Ak by sa toto preukázalo, kataster by opravil zápis na základe právoplatného súdneho rozhodnutia).

Váš manžel môže v princípe teraz dom predať/prenajať bez Vášho súhlasu. Ak by ste takýto predaj/prenájom chceli napadnúť, museli by ste iniciovať súdne konanie. V prvom kroku by bolo potrebné preukázať, že dom patrí do BSM.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk