Je postup môjho zamestnávateľa v poriadku?

Zodpovedané
25. júl 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom toho, či je činnosť môjho zamestnávateľa v poriadku.

Sme v práci šiesti, ktorí máme rovnakú pracovnú pozíciu na dobu neurčitú. Teraz prišla kolegyňa z materskej. Zástup materskej nemal nikto. Kolegovi dali výpoveď z dôvodu nadbytočnosti. Ústne mu ponúkli inú prácu s inou pracovnou náplňou. Tú odmietol. Na stoličku kolegu si sadne pani po materskej, čiže sa vymenia.

Je toto v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup zamestnávateľa pravdepodobne nebol v poriadku - výpoveď z dôvodu nadbytočnosti si vyžaduje predchádzajúce písomné rozhodnutie zamestnávateľa o znížení počtu zamestnancov.

Prepustený kolega má teda, pravdepodobne, právo napadnúť platnosť výpovede a to do dvoch mesiacov, odkedy sa mal / má pracovný pomer skončiť, príp. môžete v tejto veci podať podnet na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk