Je možné v prípade nedoplatku vymáhať dlh od splnomocnenej osoby?

Zodpovedané
5. sep 2023

Dobrý deň,

do zdravotnej poisťovne bola osoba prihlásená na základe splnomocnenia - ohraničeného len na prihlásenie do ZP. Po cca pol roku prišiel splnomocnencovi list - ročné vyúčtovanie - ako zastúpenej osobe.

V prípade, že fyzická osoba splnomocní inú fyzickú osobu na komunikáciu so zdravotnou poisťovňou, môže v prípade splnomocnenia vymáhať dlhy aj od osoby, ktorá bola splnomocnená?

V prípade, že by nastalo, že splnomocnenie nemalo ohraničené úkony - na zdravotnej poisťovni o tomto nikto neinformoval.

Nemalo splnomocnenie zaniknúť automaticky vykonaním daného úkonu?

Je možné dodatočne odvolať splnomocnenia aj splnomocnenou osobou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zdravotná poisťovňa nemôže vymáhať dlh od splnomocnenej osoby. Dlžníkom je splnomocniteľ.

To, či plnomocenstvo malo zaniknúť po vykonaní prihlásenia alebo nie, závisí od formulácie plnomocenstva. Ak v ňom bolo uvedené, že sa udeluje na účely komunikácie v súvislosti s prihlásením do ZP, zaniknúť malo. Ak je tam len všeobecná formulácia "na účely komunikácie so ZP", plnomocenstvo existuje ďalej.

Splnomocniteľ môže plnomocenstvo kedykoľvek ukončiť odvolaním; splnomocnenec výpoveďou. Úkony, ktoré boli vykonané počas doby platnosti plnomocenstva sú aj naďalej platné.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk