Je možné uzavrieť sprostredkovateľskú zmluvu na prenájom auta s firmou, ktorá ho bude prenajímať?

Zodpovedané
4. máj 2023

Dobrý deň,

som pracujúca dôchodkyňa, chcem si ešte privyrobiť prenájmom môjho auta. Nechcem si zakladať živnosť a riešiť papierovačky.

Je možné uzavrieť sprostredkovateľskú zmluvu na prenájom môjho auta s firmou, ktorá ho bude prenajímať?

Tak sa môžem vyhnúť papierovačkám a len priznám príjem z prenájmu v daňovom priznaní.

Ďakujem

Dobrý deň,

postup, nad ktorým uvažujete, je správny.

Akurát uvediem na správnu mieru jednu nepresnosť. Podľa sprostredkovateľskej zmluvy bude dotyčná firma povinná Vám zabezpečiť "príležitosť uzavrieť zmluvu" s treťou osobou (= budúcim nájomcom).

Nájomnú zmluvu uzatvárate vždy vy, keďže ste vlastník auta. Tej firme však môžete ma tieto účely udeliť plnomocenstvo a pri uzatváraní zmluvy budú konať vo Vašom mene ako Vaši zástupcovia.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk