Je možné na manžela "pritlačiť", aby mi dal prístup k jeho účtu?

Zodpovedané
8. aug 2023

Dobrý deň,

v manželstve som 2 roky. Manžel mal predtým založený účet, na ktorý mu chodila výplata a mal k nemu prístup on a jeho matka. Po manželstve sme si založili spoločný účet. On nechcel, aby sme si výplaty nechali posielať na spoločný účet. Dohodli sme sa, že tam každý z nás bude posielať určitú mesačnú čiastku. Toto nám funguje. Keď som manželovi navrhla, aby sme si všetky "predmanželské" účty nastavili tak, že budeme mať obaja prístup ku všetkým účtom, nikdy na tento úkon akosi nemá čas a vyhovára sa. Takto neviem, koľko máme spoločne peňazí, lebo do jeho účtu nevidím. Vždy mi iba odpovie, že cca x €, ale neukáže mi ho.

Je možné na manžela "pritlačiť", aby mi dal prístup k jeho účtu?

Neplánujem s tým disponovať, ale chcem mať prehľad. Ideálne by bolo, aby jeho matka tento prístup nemala. Viem, že mu chodí vyberať peniaze s jeho dovolením a neviem, na čo sa tieto peniaze použijú. Nejde o malé sumy.

Som tehotná a čoskoro svoj príjem stratím, takže by som rada vedela, koľko manžel v daný mesiac zarobil a koľko peňazí máme aktuálne v manželstve.

Ďakujem

Dobrý deň,

v zásade by ste mohli žiadať súd, aby Vášmu manželovi nariadil pravidelne Vás informovať o stave na účte. Takéto súdne konanie si však počas manželstva v rámci bežnej prevádzky neviem predstaviť Predpokladá sa, že na takýchto veciach sa manželia dohodnú bez potreby súdnych zákazov.

Iné by to bolo v prípade vyporiadania BSM. Tam by Váš manžel musel zrejme súdu predložiť dôkazy o svojich príjmoch, výške zostatku na bankovom účte a pod.

Rovnaké je to s prístupom Vašej svokry na manželov účet - môžete sa snažiť zakázať im to súdnou cestou, no zrejme by to poviedlo k rozvratu manželstva. Takže by som Vám odporúčala, aby ste sa skúsili sa s manželom dohodnúť.

Celá táto situácia mi však príde značne neštandardná. Preto si myslím, že by bolo vhodné ju skonzultovať so psychológom - napr. či medzi manželom a jeho matkou neexistuje nejaký chorobný vzťah závislosti, aké z toho plynú riziká pre Vás, ako tento vzťah zasiahne dieťa v rodine. Napr. Nebude Vaša svokra neprimerane zasahovať do výchovy? Bude sa Váš manžel radiť skôr s Vami alebo s matkou?

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk