Je možné dať výpoveď nájomníkom skôr ako je oficiálne ukončenie zmluvy?

Zodpovedané
23. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Je možné dať výpoveď nájomníkom skôr ako je oficiálne ukončenie zmluvy?

Majú so mnou ako s nájomcom uzatvorenú zmluvu na 6 mesiacov. Nájom končí v 11. mesiaci. V zmluve je uvedená výpovedná lehota 3 mesiace. Predtým mali nájomné zmluvy vždy na 1 rok (po celkovú dobu 3 roky). Avšak nastala situácia, že podnájomník je obvinený z nelegálnej kriminálnej činnosti a bol vzatý zatiaľ len do vyšetrovania. Mám k dispozícii aj protokol od NAKA o prehliadke bytu, kde nič nenašli. Je na podnájme aj s rodinou avšak potrebovala by som s nimi nájom ukončiť skôr než v 11. mesiaci.

Aký právny dôvod je potrebný, aby bolo možné zmluvu ukončiť napr. o 2 mesiace?

Prípadne o 3 s tým, aby už začala plynúť výpovedná lehota.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by teoreticky mohol do úvahy pripadať výpovedný dôvod, podľa ktorého "nájomca alebo ten, kto je členom jeho domácnosti, hrubo poškodzuje prenajatý byt, jeho príslušenstvo, spoločné priestory alebo spoločné zariadenia v dome alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných nájomcov alebo vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome".

V každom prípade by som Vám odporúčala kontaktovať v tejto veci čo najskôr advokáta (zoznam advokátov je dostupný na stránke www.sak.sk).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk