Je možná zmena priezviska dieťaťa bez súhlasu otca?

Zodpovedané
20. jún 2024

Dobrý deň,

v poradni som čítala príspevok kedy matka chcela zmeniť priezvisko dieťaťa a napísali ste jej, že bez súhlasu otca to nejde za predpokladu "ak je otec dieťaťa zároveň aj zákonným zástupcom dieťaťa (to platí štandardne, ibaže by rozhodnutím súdu bolo určené inak)".

Ako inak by to mohlo byť určené?

Tiež by som chcela zmeniť priezvisko mojej dcéry na moje. Bývalý s tým nesúhlasí a máme súdom určené, že ja som jej zákonný zástupca a je zverená do mojej starostlivosti.

Dalo by sa to zmeniť v tomto prípade aj bez jeho súhlasu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste iba vy zákonným zástupcom Vašej dcéry, malo by byť možné zmeniť priezvisko dcéry bez súhlasu otca. Súd v tomto prípade - odchylne od bežnej zákonnej úpravy - určil, že otec nie je zákonným zástupcom dieťaťa.

Na matrike budete v tom prípade musieť predložiť predmetný rozsudok spolu s príslušnou doložkou právoplatnosti.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk