Je dohoda pracovnoprávny vzťah?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s obrovskou prosbou. Partnerovi zamestnávateľ pri podpisovaní zmluvy sľúbil daňový bonus na dieťa a tým pádom aj vyšší plat. Poskytol mu aj potrebné tlačivá aj rodný list. Keď prišla výplata, tak daňový bonus mu zamestnávateľ nezapočítal s odôvodnením, že nemá na bonus nárok. Dôvod - robí na dohodu.

Na daňovom úrade nám potvrdili, že má nárok na daňový bonus na dieťa (spĺňa podmienky, plat). Bojujem za to na čo má moje dieťa nárok právo.

Aké právo má priateľ ako zamestnanec, aby mu zamestnávateľ vyplatil daňový bonus a zároveň, že mu zamestnávateľ poskytol na začiatku zavádzajúce nepravdivé informácie pri podpisovaní zmluvy?

Je dohoda pracovnoprávny vzťah?

Mám ja ako priateľka právo možnosť mu v tomto pomôcť vyjadriť sa k danej problematike?

Keďže sa priateľ ťažšie vyjadruje.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa môjho názoru Váš priateľ má nárok na daňový bonus aj v prípade, že pracuje iba na dohodu. T j. nie na klasickú pracovnú zmluvu.

Ak zamestnávateľ napriek tomu odmieta daňový bonus vyplácať, podajte v tejto veci podnet na príslušný inšpektorát práce.

Ak chcete v tejto veci rokovať so zamestnávateľom priamo vy, nechajte si od priateľa na tieto účely podpísať plnomocenstvo.

V plnomocenstve treba uviesť:
1. Kto ho udeľuje.
2. Komu ho udeľuje.
3. Na aké účely.

Napr.
Ja, Janko Mrkvička, trvale bytom ........ týmto splnomocňujem Aničku Ružičkovú, trvale bytom ........, aby ma zastupovala pri rokovaniach s mojím zamestnávateľom, XYZ ohľadne výplaty daňového bonusu na dieťa Majku Mrkvičkovú, narodenú dňa 1.1.2023.

Na záver musí byť v plnomocenstve uvedený dátum jeho udelenia a podpis splnomocniteľa a splnomocnenca. Pričom splnomocnenec uvedie, že plnomocenstvo prijíma.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk