Investujem do rodičovského bytu. Musím prispievať aj na zateplenie bytovky?

Zodpovedané
14. nov 2023

Dobrý deň,

bývame v rodičovskom byte, kde sme všetko prerobili, nakoľko bol ešte v pôvodnom stave. Chceme sa raz odsťahovať, len nám to covidová situácia trošku pokazila.

Byt bol slovne prisľúbený môjmu synovi, ak budeme prerábať. Byt mi už rodičia nechcú predať a stará sa veľmi do toho môj súrodenec. Už mi bolo povedané, že je môj problém, že investujem do cudzieho. Do bytu už teraz nechceme nič investovať.

Teraz majú ísť bytovku zateplovať, má sa brať dotácia a každý mesiac sa má platiť do fondu opráv 100 EUR. Viem, že by sme sa mali dohodnúť.

Majú to rodičia právo žiadať, ak to nie je môj byt?

Im sa zdvihne hodnota za tento byt. Ani cent sa mi nevráti, čo som do bytu dala. Všetky účty sú na rodičov a ja im mesačne posielam dohodnutú sumu.

Ďakujem

Dobrý deň,

nemáte povinnosť investovať do zateplenia bytovky, ak byt stále patrí Vašim rodičom a túto povinnosť ste si písomne nedohodli. Pozor, za písomnú dohodu by sa teoreticky mohla považovať aj písomná komunikácia v rámci e-mailu, sms, messengera a pod.

Ak máte dôkazy o tom, že ste do rodičovského bytu investovali, môžete tieto peniaze, resp. aspoň ich časť žiadať späť. S ohľadom na rodinné vzťahy, ktoré zrejme nie sú dobré, by sa celá vec pravdepodobne riešila súdnou cestou.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk