Hodnota bytu bola 60 000 EUR. Koľko by som mala mať vyplatené dedičstvo?

Zodpovedané
23. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Koľko som mala mať vyplatené dedičstvo z bytu, keď hodnota bytu bola 60 000 EUR?

Mám jedného súrodenca a otca.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ide o dedičstvo po Vašej matke.

V takom prípade by sa dedilo podľa pravidiel stanovených pre 1. dedičskú skupinu - t. j. dedia poručiteľove deti a manžel každý z nich rovnakým dielom. Inými slovami - každému by mala pripadnúť 1/3 bytu, čiže podiel v hodnote 20 000 EUR.

V závislosti od konkrétnych okolností však môže byť Váš podiel na dedičstve menší. Do podielu sa započíta to, čo za života poručiteľa dedič od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania (v dôsledku čoho môže dedičský podiel klesnúť až na nulu).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk