Existuje judikát, ktorý rieši predaj bytov medzi fyzickou a právnickou osobou?

Zodpovedané
20. dec 2023

Dobrý deň,

na súde ma žaluje firma s.r.o., ktorá žiada moje vypratanie z bytu. Mala som zmluvu s pôvodným majiteľom bytu, ktorý sa stal teraz konateľom v tejto žalujúcej s.r.o. On byt predal fiktívne, čiže žiadna platba z kúpno-predajnej zmluvy medzi FO a PO nebola uskutočnená. Podľa môjho názoru bol to len fiktívny právny úkon a teda s.r.o. nie je právoplatným majiteľom bytu. A mal by ma teda žalovať pôvodný majiteľ, ktorý má so mnou zmluvy čo posilní moje postavenie aj v ďalších sporoch.

Existuje nejaký judikát, ktorý to rieši a podporí moje tvrdenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

prípadná neplatnosť prevodovej zmluvy by mohla nastať z rozličných dôvodov. Uvedenou (všeobecnou) situáciou sa teda veľmi pravdepodobne nebude zaoberať žiaden relevantný judikát.

Pri správnom uplatnení zásad zmluvného práva je veľmi nepravdepodobné, že by súd dospel k tomu, že ide o neplatnú zmluvu, aj keď to žiadna zo zmluvných strán nenamieta. V súkromnoprávnych vzťahoch súdy totiž štandardne preferujú platnosť zmluvy pred neplatnosťou vždy, ak sa to len trochu dá.

V konaní voči novému prenajímateľovi sa samozrejme môžete brániť argumentom, že prevod bol neplatný, no súd to zrejme nebude brať do úvahy ako relevantný argument.

Obranu je skôr potrebné zamerať na podstatu žaloby. Nový prenajímateľ vstúpil do práv a povinností toho pôvodného, čiže možno voči nemu uplatniť všetky argumenty ako voči pôvodnému. A to by platilo aj v prípade, ak by šlo o dve úplne odlišné osoby. Teda sa treba brániť tým, prečo je žiadosť o vypratanie bytu nedôvodná, v rozpore so zmluvou atď. (odkazy na iné súdne konania vedené medzi Vami a pôvodným prenajímateľom prípustné sú).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk