Ex vybrala synovi peniaze z vkladnej knižky. Existuje zákon, ktorý ju donúti zdokladovať kam peniaze investovala?

Zodpovedané
26. jún 2023

Dobrý deň,

stručne opíšem rodinnú situáciu. Manžel s bývalou priateľkou majú syna, ktorý je už niekoľko rokov v striedavej starostlivosti. Manžel mu na vkladnej knižke 10 rokov sporil peniaze. Avšak vkladné knižky sa už rušia. Peniaze vybrala jeho ex, ktorá odmieta komunikovať o tom kam ich dala.

Je možné to právne vymáhať nejakým spôsobom, aby nám preukázala, že peniaze, ktoré manžel sporil synovi ona vo svoj prospech neminula a syn ich má niekde uložené?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak rodič nakladá s majetkom maloletého a nejde o bežnú vec, potrebuje na predmetný prácny úkon súhlas súdu.

Predpokladám, že dispozícia s nasporenými peniazmi nie je vecou bežnou (bez ohľadu na výšku nasporenej sumy), preto banka vôbec nemala povoliť výber peňazí bez súhlasu súdu.

Ak však máte pochybnosti o tom, čo sa s peniazmi stalo, môžete požiadať o preverenie celej záležitosti buď príslušný súd alebo príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk