Dostala som výpoveď počas čerpania PN. Je to v poriadku?

Zodpovedané
18. jan 2024

Dobrý deň,

počas mojej PN ma zamestnávateľ vyhodil. Respektíve, keď som mala nastúpiť po ukončení PN do práce, tak ma rovno čakala výpoveď dohodou, ktorú som podpísala. Vo firme som pracovala tri roky, výpoveď je bez odstupného, bez doplatenia dovolenky a bez výpovednej lehoty. Výpoveď je však napísaná na deň, kedy som ešte čerpala PN.

Ako to riešiť?

Zamestnávateľ mi nič nechce dať, ešte sa mi dokonca aj vyhráža.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade si treba uvedomiť, že nič ako výpoveď dohodou neexistuje . Existuje len skončenie pracovného pomeru výpoveďou (pri ktorom musí zamestnávateľ dodržiavať limity stanovené zákonom - napr. výpovednú dobu, odstupné, zákaz výpovede počas PN a pod.) a skončenie pracovného pomeru dohodou (pri ktorom väčšina vyššie uvedených limitov neplatí, keďže pri dohode dvoch subjektov sa predpokladá, že sa na ukončení dohodnú tak, aby to im obom vyhovovalo).

Vo Vašom prípade zrejme ide o skončenie pracovného pomeru dohodou. Ak ste dohodu podpísali, odsúhlasili ste zamestnávateľovi skončenie pracovného pomeru počas PN, bez odstupného a doplatenia náhrady za dovolenku.

Ak by ste chceli túto formu skončenia pracovného pomeru napadnúť súdnou cestou, museli by ste v prvom rade preukázať, že výpoveď nebola z Vašej strany podpísaná platne (napr. že bola podpísaná pod nátlakom). To by bolo pravdepodobne veľmi náročné. Osobitne vtedy, ak na to nemáte svedkov - tretie osoby, ktoré by boli ochotné svedčiť proti Vášmu zamestnávateľovi.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk