Dom je písaný na manželovu matku a my sme do neho veľa investovali. Kto bude dediť po jej smrti?

Zodpovedané
14. okt 2024

Dobrý deň,

mám manžela a po svadbe sme začali prerábať dom po jeho rodičoch, ktorí ešte žijú a majú svoj vlastný dom. Muž mi tvrdil, že dom je náš a ja som mu naivne verila. Preto som súhlasila s tým, že do domu vrážame naše nemalé peniaze. Stále som bola v tom, že dom je náš. Opak je pravdou a dom je stále napísaný na jeho matku. Muž bez môjho súhlasu zobral pôžičku na nejaké veci, ktoré bolo ešte treba v dome urobiť.

Podľa toho, čo som čítala, tak po smrti jeho rodičov dedí len on.

Je to tak?

Dá sa vôbec nejako toto ešte zvrátiť?

Bojím sa, že by sa niečo stalo a ja by som ostala na ulici aj s 2-ročným dieťaťom.

Dá sa dokázať, že som bola oklamaná?

Ďakujem

Dobrý deň,

po smrti Vašej svokry bude dediť len Váš manžel, ibaže by svokra spísala závet, do ktorého by zahrnula aj Vás. Alebo by Vám a Vášmu manželovi mohla ešte za života dom darovať.

Ak by však dom zdedil len manžel, jeho možnosti vysťahovať Vás z domu počas trvania manželstva by boli obmedzené. Ak by po rozvode bolo dieťa zverené do Vašej starostlivosti, mal by Vám platiť také výživné, aby dieťaťu zabezpečil rovnaký životný štandard ako má on. Ak by túto povinnosť neplnil dobrovoľne, výšku výživného určí súd na Váš návrh.

Zároveň platí, že ak by dom zdedil len manžel, mali by ste po rozvode (v rámci vyporiadania BSM) nárok na podiel z toho, čo sa do domu z Vašich spoločných prostriedkov investovalo.

Preukázanie toho, že ste boli oklamaná závisí od toho, či máte k dispozícii nejaké dôkazy o tom, že Vás oklamal (napr. komunikácia v messengeri). Len Vaše tvrdenie zrejme nebude dostatočné.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk