Dodržiava náš zamestnávateľ svoje povinnosti voči zamestnancom?

Zodpovedané
26. sep 2024

Dobrý deň,

teraz som začala pracovať pre novú spoločnosť.

V pracovnej zmluve je uvedené, že mzda obsahuje aj prípadne nadčasy, ktoré vzniknú počas výkonu povolania. Riadime kamióny, takže tých nadčasov je dosť. Po pracovnej dobe doma mi často zvoní telefón. Niekedy telefonujem 10 minút, inokedy aj hodinu. Moja mzda je 1300 EUR.

Máme aj víkendové služby a služby cez sviatok. Na tieto dni dostávame 60 EUR. Je jedno či pracujem od 8 hodín alebo len 1 hodinu, ale v priemere mi to aj tak zoberie 4 hodiny/deň. Každý dostane 60 EUR na víkend. Teda aj tí, ktorí majú vyššiu základnú mzdu, lebo tam pracujú dlhšie.

Tretí problém je, že za víkendú službu nedostávame ani gastráče.

Tu víkendovú sľubu máme uvedenú ako prémie.

Je toto správny postup zamestnávateľa?

Mne sa zdá, že za sobotu je suma 60 EUR v poriadku, ale cez víkend a sviatok je to veľmi malo a ani gastro lístky nedostávame na tieto dní, síce mám home office cez tieto služby.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš zamestnávateľ postupuje vo viacerých ohľadoch v rozpore so Zákonníkom práce.

V prvom rade, prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť, alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce (t. j. nie na pravidelnej báze).

V druhom rade, dohoda o tom, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku prichádza do úvahy len v prípade niektorých zamestnancov. A to:

  • Svedúcim zamestnancom v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu.
  • S vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca.
  • So zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé alebo metodické činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení.

Na základe toho, čo píšete, neviem posúdiť, či je táto podmienka splnená alebo nie.

Bežne zamestnancovi za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku (alebo náhradné voľno).

Zamestnancovi patrí za prácu v sobotu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce v sobotu mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 50 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.

Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 100 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

To, že Vám zamestnávateľ vypláca víkendovú službu ako prémie, nie je v súlade so zákonom.

Počas práce z home office Vám zamestnávateľ nie je povinný prispievať na stravovanie.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk