Dá sa získať späť auto, ktoré môj manžel kedysi prepísal na svoju družku?

Zodpovedané
10. sep 2024

Dobrý deň,

môj manžel pred 2 rokmi prepísal svoje motorové vozidlo na vtedy ešte svoju družku. Následne sa o 3 mesiace rozišli, keďže ho dlhodobo podvádzala.

V rukách máme doklady o kúpe vozidla aj o jeho splácaní. Všade figuruje meno môjho manžela, nakoľko on bol vlastníkom daného motorového vozidla. Nie je žiadny doklad o tom, že jej auto daroval.

On auto jednoducho prepísal na ňu, tým padom jej meno figuruje v technickom preukaze.

Ako by sme mohli toto právne napadnúť, aby auto prepisala späť na manžela?

Viackrát bola napomenutá, aby ho vrátila, no absolútne ju to nezaujíma.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak neexistuje iný titul prevodu (kúpna zmluva, zámenná zmluva a pod.), išlo by zrejme o darovaciu zmluvu.

Váš manžel ako darca môže žiadať vrátenie daru, ak obdarovaná vo vzťahu k nemu hrubo porušila dobré mravy (čo by mohol byť tento prípad).

Ak obdarovaná odmietne dar vrátiť dobrovoľne (t. j. nebude súčinná pri prepise auta na manžela), môžete vrátenie daru žiadať súdnou cestou.

Ak by ste mali záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk