Dá sa vymáhať preplatenie strechy aj bez žiadosti na súd?

Zodpovedané
16. júl 2024

Dobrý deň,

som slobodná mamička, ktorá vychováva 7-ročnú dcérku. Bývame v rodičovskom dome spolu s mojimi rodičmi. Otec je silný alkoholik, matka cholerička. Stále nás bezdôvodne vyhadzujú z domu. O moju dcérku nejavia žiadny záujem. Dcérka sa ich bojí. Bývame na vidieku, matka pootvára všetky okná a začne nám nadávať, tak, aby to každý počul. Osočuje ma, ohovára, vymýšľa si. Keď nie sme doma, prehľadáva nám všetky veci. Otec ma niekoľkokrát fyzicky napadol a matka mi pritom nadávala. Vulgarizmy Vám písať nebudem. Obidvaja sú na dôchodku.

Mám 39 rokov, som pedagóg. Vypínajú nám televízor, doslova utekáme z domu. Všetko ale niečo stojí. Som si plne vedomá toho, že na prvom mieste je pokoj mojej dcérky, a preto sa chceme odsťahovať. Na dome, okrem iného platím aj strechu (ešte 4 roky). Po našom odchode nie som ochotná ju splácať naďalej a chcela som aj preplatenie nejakej sumy, nakoľko samostatné bývanie s dieťaťom a jedným príjmom je v dnešnej dobe veľmi náročné.

Dcérka je pre mňa všetkým. Oslovila som mediatorku aj z dôvodu platby strechy. Žiaľ, s mediaciou nesúhlasili. Strecha sa spláca z fondu na podporu učiteľov.

Ako môžem prepísať strechu na nich?

Je to možné, keď už tam nebudeme bývať?

Dá sa vymáhať preplatenie strechy aj bez žiadosti na súd?

Z dôvodu vynaloženia ďalších finančných prostriedkov.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že "platenie strechy" v tomto prípade znamená, že za rodičov splácate menší úver, alebo vykonané práce splácate postupne priamo zhotoviteľovi, ktorý strechu opravoval.

Ak k takémuto splácaniu dochádza z Vašej strany dobrovoľne (t. j. bez písomnej zmluvy s Vašimi rodičmi), nemal by byť problém takéto splácanie ukončiť (keďže predpokladám,
že prostriedkami z fondu môžete disponovať voľne podľa svojho uváženia).

Keď splácanie ukončíte, informujte o tom bezodkladne svojich rodičov, aby mohli včas začať splácať zostatkový dlh.

Ak by ste chceli začať od rodičov vymáhať prostriedky, ktoré ste už splatili, Vaša
pozícia zase závisí od toho, či konáte na základe dobrej vôle (t. j. bez zmluvy) alebo nie. Ak ste konali dobrovoľne, mohli by ste zrejme od rodičov vymáhať časť uhradených prostriedkov (keďže by pravdepodobne šlo o plnenie bez právneho dôvodu a Vaši rodičia sa na Váš úkor bezdôvodne obohatili).

Ak ste v tejto súvislosti uzavreli písomnú zmluvu, posúdenie celej záležitosti závisí od textu zmluvy.

S prípadným vymáhaním uhradených prostriedkov určite nečakajte - nárok sa premlčuje po pomerne krátkej lehote. Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil.

Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky. Ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo. V prípade sporu by jednotlivé relevantné skutočnosti posudzoval súd.

**Celú záležitosť Vám odporúčam konzultovať s advokátom. Ak si ho nemôžete dovoliť,
obráťte sa na Centrum právnej pomoci:**

https://www.centrumpravnejpomoci.sk/sekcia/2-ko...

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk