Čo zmanená, keď je zamestnávateľ povinný poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy?

Zodpovedané
8. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Ak nie je možné tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy?

Čo to prosím presne znamená?

Ja som PN, čiže teraz nepracujem. Zamestnávateľa som oboznámila s tehotenstvom, ale dostala som odpoveď, že pre mňa nemajú vhodnú prácu.

Môžem žiadať od nich potvrdenie?

Ide mi hlavne o financie, keďže som počula, že ak pre mňa nemajú prácu, musia mi nahradiť mzdu tým, že zostanem doma do pôrodu.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ste zamestnávateľovi oznámili tehotenstvo písomne a máte o tom doklad. Ak nie, urobte to čo najskôr. Pri ústnom oznámení/absencii dokladu by sa na Vás zrejme nevzťahovala ochrana pre tehotné podľa Zákonníka práce.

Povinnosť zamestnávateľa "poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy" v praxi znamená iba toľko, že nebudete pracovať a zamestnávateľ bude povinný platiť Vám mzdu podľa pracovnej zmluvy (nie však rozličné príplatky a odmeny).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk