Čo všetko je potrebné uhradiť, aby sa aplikovala 10% odmena exekútorovi?

Zodpovedané
31. máj 2024

Dobrý deň,

exekúciou sa vymáha:
1. pohľadávka oprávneného = úrok z omeškania,
2. trovy oprávneného = právne zastúpenie + súdny poplatok
3. trovy exekúcie/exekútora, ktoré pozostávajú z:

  • odmena exekútora
  • náhrada paušálnych výdavkov
  • 20 % DPH

Podľa vyhlášky § 7 68/2017 Z. z.
Ak sa vymáhaný nárok splní do uplynutia lehoty na podanie návrhu na zastavenie exekúcie, ktorý má podľa zákona odkladný účinok, patrí exekútorovi odmena vo výške 10 % zo základu na jej určenie.

1. Čo všetko je potrebné uhradiť, aby sa aplikovala 10% odmena?
"Vymáhaný nárok" je:

  • pohľadávka oprávneného + trovy oprávneného + trovy exekúcie/exekútora?
  • alebo pohľadávka oprávneného + trovy oprávneného?

2. V prípade, ak uhradím pohľadávku oprávneného + trovy oprávneného (t.j. bez trov exekútora) a podám návrh na zastavenie exekúcie v 15-dňovej lehote od doručenia upovedomenia - bude o tom rozhodovať súd v Banskej Bystrici, niektoré námietky v návrhu súd uzná, iné zamietne.

Bude mať po rozhodnutí súdu už exekútor nárok na odmenu 20%?

Alebo ešte 10%?

Ďakujem

Dobrý deň,

vymáhaným nárokom sa rozumie pohľadávka a aj trovy (bod 1. a bod. 2. z Vašej otázky). Ak zaplatíte celý vymáhaný nárok a podáte návrh na zastavenie, súd by mal exekúciu bez ďalšieho zastaviť, ak bude mať preukázané, že došlo k uspokojeniu vymáhaného nároku (zaplatením odpadne dôvod exekúcie).

Ak vymáhaný nárok neuhradíte v plnej výške a súd niektorú z Vašich námietok vo zvyšnej časti (t. j. vo vzťahu tej pohľadávke, ktorú ste neuhradili) neuzná, exekúcia sa preklopí do normálneho režimu a exekútorovi vznikne nárok na odmenu v zákonnej výške.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk