Čo sa môže stať, ak nedodržím 2-mesačnú výpovednú lehotu?

Zodpovedané
3. okt 2023

Dobrý deň,

našla som si nového zamestnávateľa.

Čo sa môže stať, ak v starej práci nedodržím výpovednú lehotu 2 mesiace a odídem skôr?

Nový zamestnávateľ na mňa čakať nemôže tak dlho.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve.

Dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Ak by Vaším skorším odchodom vznikla zamestnávateľovi škoda, mohol by teoreticky od Vás náhradu tejto škody vymáhať (nezávisle od vyššie uvedeného).

Odporúčala by som Vám, aby ste sa so zamestnávateľom skúsili dohodnúť na ukončení pracovného pomeru k dátumu, ktorý Vám a novému zamestnávateľovi vyhovuje.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk