Čo bude s manželovým bytom po jeho smrti?

Zodpovedané
30. máj 2024

Dobrý deň,

manžel sa stal majiteľom bytu v roku 2016 darovacou zmluvou od matky. Vtedy sme sa ešte nepoznali, býval tu sám. Ja som sa prisťahovala pred rokom.

Čo v prípade, ak sa mu niečo stane?

Ostanem na ulici?

Manžel má jedno 31-ročné dieťa, ktoré s nami nežije.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak manžel nespíše závet, zdedíte byt vy a manželovo dieťa, každý z Vás podiel 1/2 bytu.

Ak by manžel chcel spísať závet, tak dieťa musí zdediť minimálne 1/4 podiel na byte. Inak by bol závet v tejto časti neplatný. Zvyšným podielom by mohol voľne disponovať.

Ak by existovali dôvody vydediť dieťa (napr. kvôli tomu, že žije trvalo neusporiadaným životom alebo sa nezaujíma o otca), mohol by manžel voľne disponovať celým bytom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk