Čo ak nesúhlasím s obsahom lekárskej správy?

Zodpovedané
28. feb 2024

Dobrý deň,

nesúhlasím s lekárskou správou a lekár hovorí, že sa už upraviť nedá.

Môžem odmietnuť správu podpísať?

Čo by to pre mňa alebo pre lekára znamenalo?

V prípade, že som ju už podpísala a zistím nezrovnalosti?

Viackrát sa mi stalo, že v správe neboli veci uvedené ako som ich povedala. Všetci vieme, ako to chodí, rýchlo mi to tu podpíšte a nikdy nie je čas, aby som si to poriadne prečítala a už mi berú papiere z ruky. Lebo oni sa ponáhľajú. Keď si to chcem prečítať, tak namietajú, že majú aj iných pacientov a vraj zdržiavam.

Jedná sa hlavne o úrazy zavinené cudzou osobou. Poisťovňa prihliada práve na lekársku správu a neviem, ako je možné, že uvediem kto, kedy a ako, ale lekár napíše, ako keby si úraz spôsobilo moje dieťa samé. Ide o úrazy zo školy spôsobené spolužiakom. Podľa mňa je dosť závažné, keď lekár pochopí a spíše záznam tak, ako sa udalosť vlastne nestala.

Ďakujem

Dobrý deň,

po správnosti by ste mali mať šancu prečítať si poriadne lekársku správu pred jej podpisom. Ak takúto šancu nemáte, môžete ju odmietnuť podpísať. Hlavný dôsledok pre lekára by bol ten, že by nemal ako preukázať, že Vám/Vášmu dieťatu poskytol zdravotnú starostlivosť a informoval Vás o navrhovanej liečbe. To by ho zároveň malo motivovať k tomu, aby Vám dostatok času na prečítanie poskytol.

Hlavný dôsledok pre Vás by bol zrejme ten, že Vám nepodpísanú správu nevydá a nepredpíše lieky.

Ak lekársku správu predkladáte poisťovni v rámci vyšetrovania a posudzovania poistnej udalosti, nemal by byť podľa mňa problém predložiť dôkazy, ktoré by preukazovali, že informácie v lekárskej správe sú nesprávne alebo zmätočné. To, či lekár už podpísanú správu opraví/doplní, závisí od jeho ochoty.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk