Čierna stavba ohrozuje náš rodinný dom. Ako sa môžeme brániť?

Zodpovedané
11. sep 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila. Vlastník susedného pozemku postavil v časti obce, ktorá je podľa územného plánu obce určená na výstavbu rodinných domov plechovú búdu s dĺžkou cca 25 metrov. Bez základov, bez stavebného povolenia. Neúmerne navýšil terén oproti nášmu pozemku (cca o 1 m), nevyriešil odtok dažďovej vody, nie je tam oporný múr, ani hromozvod. Dali sme podnet na stavebný úrad, ktorý vykonal štátny stavebný dohľad so záverom, že stavba nemá vydané stavebné povolenie, stavebník sa dopustil priestupku a bude mu uložená pokuta.

Dodatočné povolenie stavby nie je podľa štatutára obce možné, pretože stavba nie je v súlade s územným plánom obce.

Problém je v tom, že nevieme, čo ďalej. Úrady konajú pomaly, my sa obávame o bezpečnosť našich nehnuteľností. Do dvora nám zateká dažďová voda, plechová búda je od nášho domu vzdialená iba dva metre. Plot sa môže kedykoľvek vyvaliť pod ťarchou zeminy. Obávame sa aj toho, že do tej búdy udrie blesk a zapáli sa náš dom. Zvažujeme podať žalobu na súd.

Máme počkať na rozhodnutie obecného úradu?

Ako majitelia susednej nehnuteľnosti budeme oboznámení v stavebnom konaní.

Čo máme robiť dovtedy?

Máme podať trestné oznámenie, alebo rovno žalobu na súd?

Ako máme urýchliť konania, keď nám hrozí ničenie nášho majetku?

Ako sa môžeme brániť?

Sporná stavba bola postavená cca v 02/2024, teda starosta obce sa vyjadril, že ho môže akurát tak pokutovať.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

najefektívnejšie by pravdepodobne bolo, ak by ste sa bránili súdnou cestou v občianskoprávnom konaní návrhom na vydanie, tzv. neodkladného opatrenia už teraz. No na tieto účely by bolo potrebné najprv preveriť, či stavebný úrad môže v rámci už začatého konania nariadiť odstránenie stavby.

Ak by ste mali záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk