Budú dediť aj otcove deti z predchádzajúceho manželstva?

Zodpovedané
Včera o 14:24

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na dedičské konanie.

Mám brata - dvojča a rodičov, ktorí sú zobratí a počas manželstva kúpili byt v BSM. Môj otec mal predtým ešte jednu manželku a dve deti.

Ak raz príde na dedenie po mojich rodičoch, tak nárok na byt mojich rodičov majú aj otcove deti z predchádzajúceho manželstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri dedení platí, že po vydatej žene/ženatom mužovi bude dediť vždy preživší manžel a všetky biologické deti zomrelého, manžel vždy polovicu dedičstva.

Ak je byt v BSM, po smrti jedného z rodičov dôjde k zániku BSM, polovica bytu pripadne preživšiemu manželovi z titulu BSM a druhá polovica sa rozdelí na polovicu (2 štvrtiny), z ktorých jedna pripadne preživšiemu manželovi a druhá sa rovným dielom rozdelí medzi všetky biologické deti zomrelého (keďže Váš otec má celkovo 4 deti, táto štvrtina bytu by sa delila na 4 rovnaké časti, z ktorých každému z Vás detí pripadne jedna).

Vyššie uvedené možno čiastočne zmeniť závetom, príp. možno niektoré deti vydediť, ak sú dané zákonné dôvody vydedenia. Ohľadom prípravy závetu/listiny o vydedení by som Vám odporúčala kontaktovať nejaký notársky úrad.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk