Budeme sa rozvádzať a byt nespadá do BSM. Ako máme postupovať?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

s manželom sme si kúpili byt ešte pred uzatvorením manželstva ako spoluvlastníci 50:50. Aktuálne to vyzerá na rozvod. Byt nespadá do BSM. Mužova predstava je ostať tu bývať. Moja predstava je, aby sme byt predali a za peniaze z predaja by som bola schopná zobytniť si poschodie u mojich rodičov. Samozrejme, že by ma asi nejako vyplatil, no jeho predstava je možno zopár tisíc. Byt od kúpy nabral na cene. Kupovaný bol za 50 000 eur pred 7 rokmi, aktuálna cena je podľa realitnej maklérky cca 130 000 eur.

Ako postupovať, aby sme boli obaja spokojní?

Manželov príjem určite nepostačuje na to, aby si vzal nejakú pôžičku na moje vyplatenie.

Z akej sumy sa vypláca v tomto prípade?

Čo ak sa nedohodneme?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri vyporiadaní spoluvlastníctva k bytu sa bude postupovať podľa zásad o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva.

Ak nedôjde k dohode spoluvlastníkov o vyporiadaní, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd.

Súd bude v prvom rade posudzovať, či existuje dôvod hodný osobitného zreteľa, aby bolo vyporiadanie zamietnuté. To prichádza do úvahy najmä vtedy, ak má k bytu citovú väzbu maloletý alebo osoba vyššieho veku, čo zrejme nebude Váš prípad.

Ak nie je dôvod na zamietnutie vyporiadania, vykoná vyporiadanie súd nasledovne:
a) Prikázanie bytu do vlastníctva jednému zo spoluvlastníkov, pričom tento spoluvlastník musí druhého spoluvlastníka vyplaťiť (výška výplaty sa počíta z trhovej ceny nehnuteľnosti platnej ku dňu vyporiadania) alebo
b) nariadi predaj veci a rozdelenie výnosu medzi spoluvlastníkov (ak žiaden zo spoluvlastníkov vec nechce, resp. si nemôže jej nadobudnutie dovoliť).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk