Budem musieť splatiť dlh po otcovi?

Zodpovedané
29. júl 2023

Dobrý deň,

otec pred niekoľkými rokmi ručil pri spotrebnom úvere v banke. Neviem s istotou, ako v úvere vystupoval, ale pravdepodobne ako spoludlžník. V roku 2021 zomrel a predmetom dedičstva bol v podstate len starší rodinný dom, kde som sa svojho podielu vzdala v prospech matky. Časom dlžník zjavne prestal splácať úver a mne teraz prišla predžalobná výzva od nejakej advokátskej kancelárie, podľa ktorej mám uhradiť celý dlh aj s úrokmi ako dedič. Dovtedy som nemala žiadne info o dlhu ani jeho nesplácaní, toto bol prvý list.

V dedičskom konaní sa ale žiadny dlh nespomínal a ja teraz neviem ako ďalej postupovať. Keby bol dlh predmetom dedičstva, odmietla by som ho. Ide o dosť veľkú čiastku, takže nejaké okamžité vyplatenie v zmysle výzvy nie je reálne možné a vlastne ani nemám záujem platiť za cudzí úver.

Je reálne, že daná vec pôjde na súd a ja budem musieť dlh splatiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

dedič vo všeobecnosti ručí za poručiteľove dlhy len do výšky nadobudnutého dedičstva, takže by ste za otcove dlhy nemali platiť viac, ako ste nadobudli.

Celá záležitosť si však vyžaduje podrobnejšie právne posúdenie. Odporúčala by som Vám, aby ste sa v tejto veci obrátili na advokáta, príp., ak si ho nemôžete dovoliť, na Centrum právnej pomoci.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci odo mňa, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk