Budem mať v prípade rozvodu nárok na dom?

Zodpovedané
29. jún 2024

Dobrý deň,

manžel kúpil dom, kým sme neboli manželia. Ja som po dvoch rokoch sa k nemu presťahovala aj mala trvalý pobyt, potom sme mali svadbu. Žijem tu už 16 rokov a 14 sme manželia.

V prípade rozvodu, mám nárok na nejakú sumu z neho?

Nie je na neho ani hypotéka nič. Máme aj dve autá, obe sú písané na neho kvôli poistke, lebo mal lacnejšiu. Ale jedno auto som platila ja, brala som naňho aj úver, ktorý sama platím.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dom s najväčšou pravdepodobnosťou patrí len manželovi a nepatrí do BSM. V prípade rozvodu by ste teda nemali nárok na dom a ani na podiel na dome. Len na podiel na tom, o čo ste dom počas mamželstva zhodnotili peniazmi z BSM - napr. rekonštrukciou, nadstavbou a pod.

Upozorňujem však, že tento Váš podiel by sa mohol znížiť o tie úžitky, ktoré ste získali z manželovho majetku. Išlo by zrejme o istú formu nájomného.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk