Budem mať nárok na priateľov dom?

Zodpovedané
26. sep 2024

Dobrý deň,

priateľ kupuje pozemok a chce stavať dom. Máme spolu jedno 2-ročné dieťa.

Mám právo na ten dom, keď nie sme manželia a len žijeme spolu už 5 rokov?

Ako to mám riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

na dom nebudete mať nárok (príp. dedičom po priateľovi by bolo Vaše dieťa, no v prípade rozchodu Vás priateľ môže z domu na základe vlastného uváženia vysťahovať).

Ak by ste chceli, aby dom spadol do BSM, musíte s priateľom uzavrieť manželstvo ešte pred tým, ako na stavbe bude zrejmé usporiadanie miestností prízemia (t. j. skôr ako budú postavené zvislé múry prízemia domu). V tom prípade by ste mali na dom rovnaký nárok ako Váš priateľ. Ak manželstvo uzavriete, avšak až potom, ako budú postavené zvislé múry prízemia domu, nebude tento dom spadať do BSM, no Vy a aj Vaše spoločné dieťa budete oprávnení dedičia po Vašom priateľovi zo zákona (každý 1/2 majetku).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk