Bude sťažnosť ohľadom výpovede ZŤP zamestnanca relevantná aj mesiac po ukončení pracovného pomeru?

Zodpovedané
2. júl 2024

Dobrý deň,

mamka je ZŤP, pracovala vo firme 3 roky a pred 2 týždňami jej oznámili, že ku koncu mesiaca má výpoveď, lebo znižujú stavy. Jej funkcia sa neruší, nakoľko ešte musí zaučiť na ňu pracovníčku, ktorá tam robí dlhšie.

Dočítala sa, že ako ZŤP, ak výpoveď neschváli úrad práce (určite na úrad túto udalosť neposielali), že výpoveď je neplatná. Chce to samozrejme riešiť. Do práce z takých tých osobných vecí už sa vrátiť nechce, no chce im ukázať, že takto to riešiť nemali a pochybili. Chcela by to riešiť až možno o taký mesiac, kedy už bude mať výplatu a mesačne odstupné. Bojí sa, že by jej ani to nedali, ak by sa ohradila.

Bude tá sťažnosť relevantná aj mesiac po ukončení pracovného pomeru?

Ďakujem

Dobrý deň,

sťažnosť na ÚPSVaR možno podať prakticky hocikedy. Upozorňujem však, že úrad iba skonštatuje porušenie, príp. zamestnávateľovi udelí pokutu.

Ak by si Vaša mama chcela uplatňovať nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru, musela by v tejto veci podať žalobu na súd. Neplatnosť skončenia pracovného pomeru môže zamestnanec uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk