Aký paragraf má byť v dohode o skončení pracovného pomeru?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom dohody o ukončení pracovného pomeru. Jedná sa o vzájomnú dohodu s tým, že mi malo byť vyplatené odstupné v rámci ústnej dohody. Nakoniec to odstupné nebude, ale má to byť odmena.

Čo si mám pod tým predstaviť?

Na čo si mám dať pozor, aby bolo v tej dohode uvedené?

Aký paragraf, aby všetko prebehlo korektne?

Ďakujem

Dobrý deň,

dohodu o skončení pracovného pomeru upravuje paragraf 60 Zákonníka práce.

Nie je však podstatné, či odkaz na tento paragraf v dohode bude uvedený alebo nie.

Najdôležitejšie je, aby v dohode boli uvedené všetky peňažné sumy, ktoré Vám zamestnávateľ sľúbil vyplatiť (neodporúčam Vám, aby ste sa spoliehali na ústne prísľuby) a príp. aj ďalšie relevantné skutočnosti, ktoré sa stali alebo sa majú stať. Odovzdali ste zamestnávateľovi firemný notebook a kľúče od kancelárie? Ak áno, uveďte to v dohode; ak nie, uveďte tam, do kedy sa tak má stať s poznámkou, že sa o skutočnom odovzdaní spíše odovzdávací protokol. Mal by Vám zamestnávateľ vystaviť posudok o zamestnaní? Uveďte to do dohody aj s lehotou, v rámci ktorej Vám ho má dodať a pod.

Ak pracovný pomer končí z organizačných dôvodov na strane zamestnávateľa, malo by to byť v dohode taktiež uvedené.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk