Ako žiadať o dokončenie prác, za ktoré živnostník obdržal úhrady a vystavil revíznu správu?

Zodpovedané
20. júl 2023

Dobrý deň,

u živnostníka sme si objednali stavebné a elektroinštalačné práce - žiaľ bez zmluvy o dielo. Skoro všetky práce a platby mám zdokumentované v emailoch a platby išli cez bankový účet.

Existuje nejaký právny nárok, aby sme ho mohli požiadať o dokončenie prác, za ktoré obdržal úhrady a vystavil revíznu správu?

To bolo taktiež súčasťou elektroinštalácie, ktorú nám robil.

Druhá časť problému, ktorý však nastal je, že sme mu dali zálohu vo výške 1100 eur s určitým účelom. Žiaľ prácu, na ktoré boli určené ani nezačal a začal nám dodatočne účtovať položky, o ktorých sme nemali vedomosť. Napr. cesta po materiál - čo predtým tvrdil, že nie je problém. V dobrom duchu sme ochotní mu nejakú sumu akceptovať.

Je v poriadku dodatočne účtovanie nákladov, o ktorých sme predtým nemali vedomosť?

Napr. nejaký materiál alebo v rámci vyúčtovania účtovať niečo, čo už samozrejme bolo uhradené vo februári.

Ďalšou časťou sú termíny, ktorý ani jeden nebol dodržaný. Na stavbu odmieta prísť s tým, že sme mu neuhradili všetky práce. Ako posledné pracoval na kúpeľni, ktorú sme povedali - dohodli sa, že zvyšnú časť uhradíme až pri tom ako ju sfunkční.

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom dodržiavania termínov/dokončenia prác by som Vám odporúčala vyzvať dotyčného pána na splnenie jeho záväzkov s dovetkom, že ak ich nesplní v určitej lehote, budete toto splnenie žiadať súdnou cestou.

K dodatočnému účtovaniu nákladov - bolo by to v poriadku, ak by preukázal, že išlo o nevyhnutné výdavky a nemohol Vás o potrebe týchto výdavkov vopred informovať.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk