Ako ukončiť pracovný pomer, aby som nemusela mať 2-mesačnú výpovednú dobu?

Zodpovedané
4. okt 2023

Dobrý deň,

momentálne som zamestnaná v potravinách a naskytla sa mi možnosť zmeniť zamestnanie bližšie v mieste bydliska a s lepším platom. Do druhého zamestnania by ma vzali ihneď.

Problém je v tom, že v terajšom zamestnaní pracujem viac ako rok a mala by som výpovednú lehotu 2 mesiace. V terajšom zamestnaní by na mňa počkali maximálne mesiac.

Dá sa s tým niečo robiť?

Ako to obísť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve.

Dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Ak by Vaším skorším odchodom vznikla zamestnávateľovi škoda, mohol by teoreticky od Vás náhradu tejto škody vymáhať (nezávisle od vyššie uvedeného).

Odporúčala by som Vám, aby ste sa so zamestnávateľom skúsili dohodnúť na ukončení pracovného pomeru k dátumu, ktorý Vám a novému zamestnávateľovi vyhovuje.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk