Ako spísať veci ohľadom dedičstva, keď mamka ešte žije?

Zodpovedané
19. aug 2024

Dobrý deň,

sme dve sestry, ocko zomrel a ostala už len mamka. Obidve sestry sme sa vzdali dedičstva v prospech mamky. Mamka rieši, že čo bude ďalej, ak sa pominie ona. Ja som sa s manželom presťahovala k mamke po smrti ocka. Sestra žije v Čechách so svojou rodinou.

Mali sme v pláne so sestrou a mamkou to urobiť tak, že sa u notára urobí papier o tom, že v mamininom byte (ak sa pominie) ostaneme bývať ja a manžel ale bez nároku na predaj/prenájom s tým, že tam môžeme ostať do smrti. A potom keďže ja nemám deti, byt by dedili sestrine deti, keby sme náhodou nejaké mali my, tak aj naše. To je už však nereálne. Čiže skôr len sestrine deti.

Keďže sa to vraj u notára nedá napísať, keďže mamka ešte žije, ako máme postupovať, aby bolo niečo takéto spísané?

Aby bola mamka kľudná, že po jej smrti sa my dve nepohádame a bude všetko tak ako chcela?

Ďakujem

Dobrý deň,

taká úprava vzťahov, akú by ste si želali, nie je podľa slovenského práva možná. Resp. možno takúto úpravu vzťahov dohodnúť, ale nebude nikdy v plnej miere vymožiteľná.

Ak by Vám Vaša mama byt teraz darovala, môžete jej v byte zriadiť právo dožitia, no po jej smrti budete plne oprávnená disponovať bytom (predať, darovať). Toto Vaše dispozičné právo nemožno platne a účinne obmedziť v prospech Vašej sestry, resp. jej detí (ak by ste nemali deti, môžete okrem iného spísať závet v prospech kohokoľvek. Ak by ste závet nespísali, dedil by po Vás Váš manžel a po ňom jeho príbuzní /po Vašom manželovi nikdy nebude dediť Vaša sestra a ani jej deti, ibaže 1. by ešte za svojho života on spísal závet v ich prospech alebo 2. by sa tieto osoby stali spolužijúcimi osobami Vášho manžela a boli by splnené ďalšie zákonné náležitosti).

Ak by Vaša mama spísala závet, ktorým by byt darovala Vám, mohla by Vaša sestra tento závet napadnúť (keďže je zo zákona tzv. neopomenuteľným dedičom po Vašej matke a teda zo zákona by mala nárok minimálne na 1/4 bytu).

Ak je úmyslom Vašej matky zabezpečiť, že vy obe (sestry) budete mať dosah na prípadné dispozície s bytom, bude najlepšie, ak neurobí nič. Byt v rámci dedenia nadobudnete so sestrou (každá podiel 1/2). Tým sa zaistí, že sa na využívaní bytu budete musieť vždy dohodnúť. Ak by dohoda nebola možná, musel by rozhodovať súd. Ani jedna z Vás nebude oprávnená previesť svoj podiel na tretiu osobu bez súhlasu tej druhej. Jedinou výnimkou by v takom prípade bol prevod na tzv. blízku osobu - manžela, deti a pod.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk