Ako sa vysporiadať s bývalým manželom?

Zodpovedané
26. sep 2024

Dobrý deň

som 1,5 roka od rozvodu, pričom bolo dohodnuté, že bývalý manžel príde s návrhom na vysporiadanie BSM. Doteraz sa tak nestalo.

Máme:

  • nehnuteľnosť nadobudnutú počas manželstva, v ktorej on aktuálne žije,
  • spoločnú nehnuteľnosť nadobudnutú pred uzavretím manželstva.

Nevie ma vyplatiť. Nemá na to riešenie, odmieta návrh rozdelenia: jednu nehnuteľnosť ja, druhú on, pričom mne je jedno, ktorú by sme prepísali čisto na mňa (keďže je tam rozdiel hodnoty).

Ako je to s vysporiadaním?

Ako by prípadne rozhodol súd?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa s bývalým manželom neviete dohodnúť, bude zrejme nevyhnutné, aby vo veci rozhodoval súd. Odporúčam Vám osloviť v tejto veci advokáta čo najskôr, aby sa návrh na vyporiadanie BSM stihol podať pred uplynutím zákonnej lehoty 3 rokov od rozvodu.

Súd pri vyporiadaní bude posudzovať, kto z Vás je schopný lepšie využívať predmetné nehnuteľnosti, resp. či by nebolo účelnejšie predmetné nehnuteľnosti predať a výnos z predaja rozdeliť medzi Vás oboch.

Je však potrebné vziať do úvahy, že s najväčšou pravdepodobnosťou by malo ísť o 2 samostatné konania (spoločná nehnuteľnosť nadobudnutá pred uzavretím manželstva nespadá do BSM, ide o podielové spoluvlastníctvo, princípy vyporiadania sú však podobné ako pri BSM).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk