Ako sa brániť voči susedom, ktorí predávajú drogy a robia zle?

Zodpovedané
4. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila. Boli sme skvelý bytový vchod, ale pred rokom zomrela naša susedka. Byt aj po roku je na katastri písaný na ňu. Mala jedného syna. Ten tu nebýva, byt poskytol (na 100% bez zmluvy) svojim známym. Títo noví susedia nám ničia život a aj panelák. Robia bordel, predávajú drogy, fajčia vo výťahu, rozbili dvere aj výťah. Mali sme schôdzu. Domovníčka je už stará pani a dáva od toho ruky preč. Jeden sused sa toho chytil a začal to riešiť. Začal zisťovať aké máme možnosti. Jedna z tých, čo tam býva, je tehotná.

Môžeme ju na základe niečoho vysťahovať napriek tehotenstvu, keď nemá zmluvu?

Už boli aj na polícii, ale vraj bez nejakých dôkazov nevedia nič robiť. Tak sme sa rozhodli, že kúpime kamery. Tie teda zaplatíme všetci spolu, to by mohli byť tie dôkazy. Teda kým ich nezničia ako tie dvere. Z bytového družstva sa veľmi k tomu nevyjadrili. Teraz sme podpísali všetci petíciu na preverenie nájomnej zmluvy.

Čo ešte môžeme spraviť?

Sme zúfalí. Krásny pekný vchod sa nám tu mení na pentagón a my tu máme malé deti. Ozaj ich vidíme z okna predávať drogy. Vraj je tu málo hliadok, tak to nerieši polícia.

To máme zastupovať takéto orgány a na vlastné tričko riešiť trestné činy?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že noví susedia užívajú byt pravdepodobne bez nájomnej zmluvy, je v danom prípade absolútne irelevantné, tým sa nezaoberajte.

Ohľadom trestných činov, ktoré pravdepodobne páchajú (šírenie omamných a psychotropných látok a výtržníctvo) platí, že ak podáte trestné oznámenie, polícia je povinná riadne ho preveriť, aj keď nepredložíte žiadne dôkazy. Je samozrejme lepšie nejaké dôkazy predložiť, ale nie je to Vaša povinnosť. Na začatie trestného stíhania by však mali stačiť fotky zničených spoločných priestorov a svedecké výpovede aspoň 2 - 3 susedov.

Prístup polície, že "bez dôkazov nevedia nič urobiť", nie je v súlade so zákonom. V každom prípade Vám odporúčam podávať trestné oznámenie písomne a na prokuratúru (nie na políciu).

Okrem toho sa môžete domáhať v rámci občianskoprávneho konania od pravdepodobného vlastníka bytu (t. j. od syna zomrelej susedy), aby zabezpečil ukončenie rušivej činnosti. Tam však budete musieť bez pochýb preukázať, že škody na spoločnom majetku spôsobujú títo susedia. Odporúčam Vám konzultovať jednotlivé kroky s advokátom. Vhodného advokáta si vyhľadajte na www.sak.sk ideálne podľa regiónu/mesta, v ktorom sa predmetná bytovka nachádza.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk