Ako sa brániť proti práci počas dovolenky a proti zrušeniu dovolenky?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

môj muž už druhýkrát počas tohto roka bude musieť pracovať počas svojej schválenej dovolenky. Prvýkrát počas Veľkej noc. Mal dovolenku aj po sviatkoch a zamestnávateľ od neho chcel, aby pracoval niekoľko hodín na veľkonočnú sobotu. Manžel to odpracoval. Teraz má v rámci našej dovolenky cestovať počas soboty 14 hodín autom a zamestnávateľ trvá na tom, že ho počas soboty bude minimálne 4 hodiny potrebovať. Povedal mu, aby cestoval deň predtým, aby v daný deň mohol pracovať. Ak to odmietne, vyhráža sa mu zrušením celej týždňovej dovolenky. Podotýkam, že zamestnávateľ vedel o tejto plánovanej práci cez víkend rok dopredu, mal na to vyčleneného človeka. Ten však teraz vyhlásil, že on to sám nevie spraviť a potrebuje pomoc. Zamestnávateľ teraz tlačí na môjho manžela a ďalších troch jeho kolegov (ktorí tiež majú všetci niekoľko mesiacov dopredu schválení dovolenku), že ak dobrovoľne dvaja z nich nebudú pracovať v sobotu, tak im všetkým zruší celú dovolenku.

Ako sa proti niečomu takémuto brániť?

Muž má veľmi stresujúcu prácu, bežne mu šéf volá po večeroch domov. Počas dovolenky si nutné potrebuje oddýchnuť a nie zase pracovať. Chyba je jednoznačne na strane šéfa, ktorý je vo svojej funkcii nekompetentný a zlé plánuje úlohy.

Je možné aj iné riešenie ako výpoveď?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ je v zásade oprávnený rozhodovať o tom, kedy ktorý zamestnanec bude čerpať dovolenku, príp. i nariadiť zrušenie dovolenky. Zamestnávateľ by mal však vždy prihliadať na záujmy zamestnanca a v prípade zrušenia dovolenky zamestnancovi nahradiť vzniknuté náklady.

Podľa Vašich slov je zjavné, že zamestnávateľ ruší zamestnancom dovolenku pravidelne (resp. sa tým vyhráža) a svoje práva vykonáva šikanózne.

Môžete v tejto veci podať podnet na inšpektorát práce, no obávala by som sa toho, že inšpektorát práce nebude mať šancu posúdiť celú záležitosť komplexne (t.j. že ide o opakovaný a dlhodobý problém a že je chyba vo vedení, keďže vedenie nevie správne naplánovať úlohy a rozdelenie zamestnancov na jednotlivé úlohy). Okrem toho si myslím, že by sa vedenie firmy zrejme chcelo odplácať (mstiť) zamestnancom za to, že podali podnet na inšpektorát.

Váš manžel má teda z praktického hľadiska len dve možnosti, aby to malo želaný efekt:
1. Dodobú nápravu, tak všetci podajú výpoveď (ale v tom prípade musia naozaj všetci postupovať spoločne, aby firma ťahala za kratší koniec).
2. Podať výpoveď.


Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk