Ako sa brániť proti nadčasom, ktoré ma vyčerpávajú?

Zodpovedané
18. okt 2023

Dobrý deň,

pracujem ako zdravotná sestra na oddelení, kde je dlhodobý nedostatok personálu. Oddelenie je tvorené ženami, ktoré majú všetky nad 50 rokov. Viem, že podľa zákona môžu nadčasy odmietnuť.

Ja 50 rokov ešte nemám. Mám však malé deti a veľmi ma to vyčerpáva. Naša vrchná sestra túto situáciu nerieši, láta to len nadčasmi. Mám v mesiaci odrobiť 159 hodín, ale odpracujem niekedy aj 220. Zákonník práce som si čítala. Nie je mi však veľmi zrozumiteľná časť, ktorá sa týka oddychu medzi jednotlivými službami. Viem, že nejaký nadčas si odrobiť musím, nejaký mi môžu nariadiť. Len celkom nerozumiem tomu, ako sa to počíta,v prípade že nadčasy sú preplácané.

Ak sa nadčas preplatí, tak sa vynuluje?

Alebo sa to počíta bez ohľadu na to, či sa preplatí alebo nie?

Je nejaký spôsob ako sa tomuto brániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

práca nadčas je každá práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa, alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. Zdravotníckemu zamestnancovi možno nariadiť po dohode so zástupcami zamestnancov nariadiť ďalšiu prácu nadčas v rozsahu najviac 100 hodín v kalendárnom roku, t.j. maximálne 250 hodín ročne**.

Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa obvykle zahŕňa všetka vykonaná práca nadčas. Nezahŕňa sa tam len taká práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, alebo ktorá bola vykonaná pri mimoriadnych udalostiach, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo vznik škody (čo zrejme nebude Váš prípad).

Zamestnanec môže v kalendárnom roku vykonať prácu nadčas najviac v rozsahu 400 hodín. Po odpracovaní 250 hodín nadčasov počas kalendárneho roku, ktoré Vám môžu nariadiť, s Vami môžu prácu nadčas už len dohodnúť.

Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie skrátiť na menej ako 8 hodín.

Ak máte pochybnosti o tom, či Váš zamestnávateľ dodržiava vyššie uvedené pravidlá, odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk