Ako sa brániť proti hlučným susedom Rómom, ktorí bývajú v bytovke bez zmluvy?

Zodpovedané
23. júl 2024

Dobrý deň,

bývame na 4. poschodí a nad nami na 5. poschodí býva v prenájme rómska rodina. Majú 10-ročné a 3-ročné dieťa. Sú veľmi hluční a robia si aj “bašávely”, nerešpektujú nočný kľud. Pootvárajú okná a vykrikujú vyspevujú aj do sídliska, kde sa to večer ozýva. Ak pozatvárajú okná, tak všetko to počujeme my susedia a my priamo pod nimi najviac. Tancujú, búchajú a skáču.

Manžel ich bol viackrát poprosiť, aby dodržali nočný kľud. Keď ich bol poprosiť na Štedrý večer, tak ho napadli. Ostatní susedia to počujú tiež, ale boja sa ich. Iba jeden nový sused sa tiež bol u nich sťažovať. Majiteľka bytu ich ľutuje, že nemajú kam ísť. A vraj jej neplatia podnájom a nevie čo s nimi má robiť. Vyhodiť ich nemôže, lebo majú deti a má ich tam bez zmluvy.

Na hluk sme upozornili aj majiteľku. A aj na to ako ničia spoločne priestory a ako ich špinia. Tá s nimi nevie pohnúť a tiež sa ich viacmenej bojí. Vždy im radšej iba zatelefonuje a osobne nejde pozrieť ako to tu vyzerá.

Domovník sa o to tiež nestará. Táto rodina majiteľku zavádzala, že majú iba jedno dieťa, keď sa sťahovali. Ale majú dve deti a ešte ďalších dvoch dospelých si tam nasťahovali. Majiteľke urobili aj vysoký nedoplatok za energie,vodu. Tá sa bojí priznať, že ich má načierno. Ja som sa vyhrážala, že ju pôjdem udať, alebo pôjdem na bytovú správu. Zatiaľ som ale nebola.

Môžem podniknúť nejaké kroky?

Ak áno, tak aké konkrétne?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že dotyční bývajú v byte bez zmluvy, je irelevantné.

Vlastník bytu je povinný zabezpečiť, aby bol byt užívaný spôsobom, ktorý neruší susedov nad mieru primeranú pomerom.

Ak ani opakované výzvy neviedli k náprave, môžete nápravu žiadať súdnou cestou.
Odporúčala by som Vám kontaktovať v tejto veci advokáta. Zoznam advokátov je k dispozícii na stránke www.sak.sk.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk