Ako riešiť problém s hlučným susedom?

Zodpovedané
19. jún 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri riešení sporov so susedom, ktorý býva v nájomnom byte nad nami. Denne nás obťažuje hudbou z domáceho kina. Basy má nastavené tak, že je to naozaj veľmi nepríjemné, rušivé a duní nám celá miestnosť. Je to v čase okolo obeda a zhoršuje sa to večer presne do 22:00.

Odkedy sme v čase nočného kľudu volali políciu, ktorej ani neotvoril, dáva si pozor, aby sa stíšil presne. Pravidelne nám budí malú dcéru, ktorej už aj tak musíme pre tlmenie zvukov púštať zvlhčovač alebo iný šum, pretože inak sa tam spať nedá. A celkovo je veľmi nepríjemné, že si človek po celom dni nemôže v kľude oddýchnuť vo vlastnom byte.

Celý problém sme samozrejme riešili v prvom rade s nájomníkmi. Ide však o veľmi arogantný pár a akákoľvek prosba o prestavenie domáceho kina, alebo stíšenie bola zosmiešnená a ignorovaná. Prípadne sa situácia na druhý deň bez zmeny opakovala. Domovník nám dal kontakt na majiteľa bytu, ktorý pri prvej komunikácii sľúbil nápravu, avšak každý ďalší raz je to horšie. On ich môže iba upozorniť, oni si môžu v byte robiť čo chcú.

Mesto nám poradilo spísať písomnú výzvu majiteľovi bytu, viac vraj spraviť nevedia. Podpíšu nám ju ďalšie 2 byty, ktoré s týmito nájomníkmi susedia, riešime to. Mám obavy, že to opäť nijako nepomôže.

Ako prosím efektívne vyriešiť túto situáciu?

Za posledný mesiac kedy je pán iba doma je celá táto situácia iba viac vyhrotená. Majiteľ nás obvinil, že si vymýšľame. Vraj si máme uvedomiť, že bývame v paneláku a opäť bola odpoveď, že si nájomníci môžu v byte robiť čo chcú. Hudba je po večeroch stále hlasnejšia a ja som na pokraji síl.

Ďakujem

Dobrý deň,

za daných okolností Vám ostáva zrejme len jediná možnosť - žiadať súdnou cestou zákaz rušivého konania. Ak by ste boli v konaní úspešní a susedia by naďalej pokračovali v hlučnej zábave, mohli by ste splnenie povinnosti vymáhať súdnou cestou.

Odporúčala by som Vám obrátiť sa v tejto veci na advokáta. Na www.sak.sk možno vyhľadávať advokátov podľa špecializácie a aj podľa regiónu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk