Ako riešiť návrat do práce, keď mi nevyhovuje pracovná doba?

Zodpovedané
19. jún 2024

Dobrý deň,

bude mi končiť RD a mala by som sa vrátiť do pôvodnej práce. Mám zmluvu na skrátený 6-hodinový úväzok, ale pracuje sa v predajni na 12tky, čiže krátky - dlhý týždeň. V zmluve sú však 12ky neni písané. Chcela som žiadať o upravený pracovný čas kvôli dieťaťu, ktoré nastúpi do škôlky a musím si ho zariadiť na 12ky. To žiaľ nepôjde, ale na dve zmeny alebo medzizmenu by som si to vedela zariadiť.

Vedúca povedala, že keď sa vrátim, tak jedine na tie 12ky ako 6-hodinová (to mám skrátené vlastne len o to, že nepracujem celé víkendy, ale len každú druhú sobotu doobeda). Inak cez týždeň normálne od rána do večera ako aj 8-hodinové. Mne to žiaľ nevyhovuje kvôli dieťaťu, ale výpoveď by som nerada dávala, keďže pracovať chcem.

Ako by som to mohla riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak zamestnanec trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov požiada o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť.

Ak Vám zamestnávateľ nevyhovie a vy nemôžete pracovať za pôvodných podmienok, neostáva Vám žiaľ nič iné, len ukončiť pracovný pomer (výpoveďou alebo dohodou).

Ak máte podozrenie, že zamestnávateľ nevyhovením porušil Zákonník práce (t. j. že neexistujú vážne prevádzkové dôvody, ktoré by mu v zodpovedajúcej úprave pracovného času bránili), môžete podať v tejto veci podnet na príslušný Inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk