Ako postupovať v prípade materskej v čase, keď sa firma rozdeľuje?

Zodpovedané
19. feb 2023

Dobrý deň,

čoskoro odchádzam na materskú dovolenku a vo firme sa povráva o rozdelení firmy. Časť zostane a z druhej časti vznikne nová. Ak odídem na materskú pod aktuálnou firmou, ktorá naďalej zostane, tak predpokladám, že sa nič nemení.

Je možné, že by so mnou počítali napr. v novej firme?

Aké sú možnosti v tomto prípade?

Odídem na materskú pod aktuálnou firmou, ktorá sa rozdelí a vznikne nová (napr. by ma chceli do novej).

Môžu mi počas materskej/rodičovskej zrušiť zmluvu z dôvodu napr. organizačných zmien a zároveň dať novú zmluvu - nová firma, keď budem na materskej/rodičovskej?

Je to vôbec možné?

Ak by to bolo možné, tak ako je to potom s dovolenkou, ktorá mi zostane počas materskej/rodičovskej a došlo by k zrušeniu zmluvy?

Musia mi ju preplatiť, aj keď budem v tom období na materskej?

Môže sa v takomto prípade preniesť do novej firmy?

Ešte jedna vec ma napadla. Ak zostanem pod starou firmou, ktorá bude pokračovať a vo firme je viacero s.r.o. a mám zmluvu s jednou, ktorá by napr .už nebola, lebo by sa zlúčili, má to nejaký vplyv?

Stačí podpísať nejaký dodatok a pracovný pomer počas materskej fičí ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dôjde k rozdeleniu firmy, bude vyplývať z tzv. „projektu rozdelenia“, ktorí zamestnanci prejdú do ktorej z nových firiem (resp. či všetci zamestnanci prejdú do jednej z nich). O podrobnostiach by mal zamestnávateľ informovať zamestnancov (resp. zástupcov zamestnancov) najneskôr 1 mesiac predtým, ako dôjde k prechodu zamestnancov na nové firmy.

Ak by Vás v rámci rozdelenia firmy „zaradili“ do novej firmy, došlo by k automatickému prechodu Vás ako zamestnankyne do novej firmy (ohľadne zmeny zamestnávateľa nebude potrebné podpisovať dodatok k existujúcej pracovnej zmluve a ani novú pracovnú zmluvu). Keďže by išlo stále o ten istý pracovný pomer (bez jeho prerušenia/ukončenia), ostal by Vám zachovaný nárok na nevyčerpanú dovolenku z predchádzajúcich rokov.

Pokiaľ budete na materskej/rodičovskej dovolenke, mohol by Vám zamestnávateľ dať výpoveď iba v prípade zrušenia (= zániku bez právneho nástupcu) zamestnávateľa – t. j. nie v prípade rozdelenia zamestnávateľa.

Pokiaľ by došlo k zlúčeniu dvoch firiem (a Váš pôvodný zamestnávateľ by zanikol), platilo by to isté, čo v prípade rozdelenia. Došlo by k automatickému prechodu Vás ako zamestnankyne do novej firmy, ostal by Vám zachovaný nárok na dovolenku a zamestnávateľ by Vám počas materskej/rodičovskej nemohol dať výpoveď (pretože Váš bývalý zamestnávateľ by mal právneho nástupcu, ktorý by po ňom prevzal okrem iného i zamestnancov).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk