Ako postupovať pri vysporiadaní podielového spoluvlastníctva?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

kúpili sme byt, ku ktorému patrí cca 13-árová záhrada. V liste vlastníctva máme zaznamenaný byt, podiel na záhrade (cca 1/4), podiel na príjazdovej ceste (1/4) a podiel na spoločných priestoroch (1/4). Keďže v našom byte dlhšie nikto nebýval a predchádzajúci majitelia nemali záujem o priestor vonku, zvyšní traja susedia si záhradu podelili medzi sebou a teraz sa tvária, že k nášmu bytu nič nepatrí. Respektíve len malá časť - cíp, na ktorom je cestička zo spoločného dvora na priľahlú lúku. Odvolávajú sa na staré ústne dohody o užívaní, ktoré si vlastne nikto nepamätá a každý ich interpretuje inak.

My o záhradu záujem máme. Bola hlavným dôvodom, ktorý nás motivoval ku kúpe. Viem, že zo zákona máme nárok podať žalobu o vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Chceli by sme vysporiadať len záhradu, príjazdovú cestu ani spoločné priestory neriešime.

Aké kroky máme/musíme podniknúť?

Čo nás čaká a aké poplatky sú s týmto úkonom spojené?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prvom rade by som Vám odporúčala skontaktovať sa s bývalými majiteľmi bytu a pozisťovať od nich všetko o dohodách ohľadne užívania záhrady. Prípadne sa s nimi aj dohodnúť, že prídu svedčiť vo Váš prospech, ak to bude potrebné v rámci súdneho konania (ak vec dospeje tak ďaleko).

V druhom kroku by som Vám odporúčala osloviť advokáta, aby vo Vašom mene susedom zaslal výzvu na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva rozdelením. A to dohodou, keďže to je najlacnejšia varianta ako vec vyriešiť. Výzva na hlavičkovom papieri advokáta má niekedy dosť silný psychologický efekt, aby sa vec vyriešila dohodou.

Ak susedia túto možnosť odmietnu (a ani Vám nesprístupnia takú časť záhrady, aká by Vám podľa podielov zapísaných na LV mal patriť), budete musieť pristúpiť vymáhaniu svojich práv súdnou cestou. V tejto súvislosti budete musieť najprv osloviť geodeta, aby navrhol možné reálne rozdelenie záhrady. Geodet zakreslí možné rozdelenie do geometrického plánu. S týmto potom bude pracovať súd a neskôr aj kataster, ak súd rozhodne vo Váš prospech.

Upozorňujem, že súd bude zrejme prihliadať pri rozhodovaní aj na záujmy susedov, ktorí na záhrade hospodária, čiže umožní delenie až po zbere úrody . Preto by som Vám odporúčala konať v tejto veci čo najrýchlejšie.

Podielov na príjazdovej ceste a spoločných priestoroch by som sa na Vašom mieste len tak nevzdávala. Jednak budete musieť aj za tieto nehnuteľnosti platiť daň a jednak ich môžete efektívne využiť v rámci rokovania o vyporiadaní. Výmenou za vyporiadanie dohodou môžete susedom ponúknuť, že sa vzdáte podielu na spoločných priestoroch.

Ak sa na vyporiadaní dohodnete, poplatky budú len symbolické (do 100 eur). Za podanie návrhu na súd sa platí poplatok v hodnote 6% hodnoty požadovaného (Vášho) podielu. Cenu za služby geodeta žiaľ neviem odhadnúť.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk