Ako postupovať pri odstupom, keď mi zamestnávateľ ponúka prácu ďaleko od pôvodného pracoviska?

Zodpovedané
25. máj 2023

Dobrý deň,

zamestnávateľ nesúhlasí s vyplatením odstupného, nakoľko mi ponúka prácu na inom mieste výkonu práce. Je to ďaleko od pôvodného. Moje miesto nezaniklo, len je obsadené. Končí mi RD. Nesúhlasila som a chcem sa dohodnúť na výpovedi podľa §63 ods 1,2 s tým, že si myslím, že mám nárok aj na odstupné 3 mesiace.

Mám podľa Vás nárok na odstupné?

Spisujem v takomto prípade výpoveď dohodou ja alebo zamestnávateľ?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to správne chápem, myslíte výpoveď podľa paragrafu 63 ods. 1 písm. a) bod 2 (zamestnávate sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce).

Výška nároku na odstupné závisí od dĺžky Vášho pracovného pomeru u tohto zamestnávateľa. Ak by ste ukončili pracovný pomer dohodou (zmluva podpísaná Vami a aj zamestnávateľom), mali by ste nárok na odstupné vo výške trojnásobku Vášho priemerného mesačného zárobku, ak Váš pracovný pomer u tohto zamestnávateľa trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.

Ak by ste ukončili pracovný pomer výpoveďou (jednostranný úkon jednej zo strán bez potreby schválenia druhou stranou), musel by Váš pracovný pomer trvať minimálne 10 rokov, aby ste mali nárok na odstupné vo výške 3 platov.

Záverom upozorňujem, že výpoveď dohodou neexistuje i napriek tomu, že sa to v praxi často používa. Vždy ide buď o výpoveď alebo o dohodu.

Text dohody môže pripraviť ktorákoľvek zo strán (častejšie zamestnávateľ). Výpoveď si vždy pripravuje tá strana, ktorá výpoveď podáva.

Ak budete podpisovať dohodu, odporúčam Vám trvať na tom, aby v nej bolo uvedené, čo presne a v akej výške Vám má zamestnávateľ vyplatiť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk