Ako postupovať, keď zamestnávateľ porušuje zákony?

Zodpovedané
28. feb 2024

Dobrý deň,

môj zamestnávateľ sa voči mne dopustil týchto priestupkov/trestných činov za 8 rokov:

  • nezaplatenie nadčasov,
  • nevyplatenie príplatkov za nadčas,
  • nevyplatenie nočného príplatku,
  • nevyplatenie príplatkov za zmennosť,
  • nedodržal povinný odpočinok medzi dvoma zmenami,
  • nedodržal maximálny denný časový limit práce,
  • prekročil maximálny ročný limit nadčasov 150 hodín,
  • nezaplatil príplatok za štátne sviatky.

Aby sa vyhol povinnosti vyplácať tieto príplatky a dodržiavať zákony, tak podľa môjho názoru vyplňoval doklady o dochádzke do práce s nepravdivými údajmi. Falšoval ich. Niektoré veci mám potvrdené aj od inšpektorátu práce, no inšpektorát práce vo veci nič neurobil.

Ak môj zamestnávateľ vyplnil dokumenty s nepravdivými údajmi, ako môžem dokázať, že mám pravdu?

Som presvedčený, že za 8 rokov neboli zaplatené tisíce hodín nadčasov, doba odpočinku medzi zmenami bola porušená viackrát a maximálny denný pracovný čas bol porušený najmenej 500x.

Ako môžem žiadať o náhradu škody, ktorú som utrpel,?

Na akú sumu by som mala nárok za všetky nezákonnosti, ktoré som utrpel 500 alebo dokonca 1000x za 8 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste chceli uplatňovať voči zamestnávateľovi nejaké nároky (napr. náhradu škody), museli by ste v prvom rade preukázať vznik škody, jej výšku a to, že ku vzniku škody došlo v dôsledku konania zamestnávateľa . Napr. Ak preukážete vznik škody v hodnote 5000 EUR, súd Vám nemôže priznať vyššiu náhradu škody len na základe Vášho tvrdenia.

Na účely dokazovania môžete použiť akékoľvek relevantné skutočnosti - listiny, záznamy z rôznych evidencií, svedecké výpovede a pod.

Ak ste presvedčená, že zamestnávateľ falšoval internú pracovnoprávnu evidenciu (dochádzku), mohli by ste v tejto veci podať aj trestné oznámenie. Ak by ste tieto podozrenia vedeli aj doložiť nejakými dôkazmi, podstatne by to samozrejme zvýšilo šance na úspech v trestnom stíhaní.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk