Ako postupovať, keď som neprávom obvinená zo šikany na pracovisku?

Zodpovedané
20. apr 2023

Dobrý deň,

môj podriadený ma obvinil zo šikany na pracovisku. Pripisuje mi všetky nevysporiadané medziľudské vzťahy s predchádzajúcim šéfom. V podstate je to ako keby pomsta, ktorú si vybíja na mne. Na každého spolupracovníka niečo má, čo urobil alebo neurobil a potom mi to posúva, že som neschopná a ja som na vine. Vraj nie som hodná tejto pozície.

Momentálne je vo výpovednej dobe a je s ním skončený pracovný pomer. Chce sa však súdiť a ísť na políciu.

Ako sa môžem brániť, keď viem, že to nie je pravda a rozširuje klamstvá, robí intrigy a ďalej posúva ľuďom z firmy, že kvôli mne skončil na PN so psychickými problémami?

Aké mám možnosti sa brániť pred prípadným súdom?

Môžem podať trestné oznámenie za krivé obvinenie, alebo čakať čo sa udeje?

Boli pritom svedkovia ako ma obvinil.

Ďakujem

Dobrý deň,

v zásade máte dve možnosti:

1. Občiansko-právne konanie
Ak ste toho názoru, že podriadený svojím ohováraním poškodil Vašu občiansku česť/dobré meno/povesť, môžete sa na súde domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov (t. j. od ohovárania), aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby Vám bolo dané primerané zadosťučinenie.

Ak by podriadený podal voči Vám nejaký návrh, budete zrejme súdu predkladať dôkazy na preukázanie toho, že tvrdenia podriadeného sú nepravdivé.

2. Trestné konanie
Ak by podriadený podal na Vás trestné oznámenie, budete zrejme vyšetrovateľovi (a neskôr príp. i súdu) predkladať dôkazy na preukázanie toho, že tvrdenia podriadeného sú nepravdivé.

Ak sa preukáže, že podriadený Vás lživo obvinil z trestného činu, budete oprávnená podať na neho trestné oznámenie za krivé obvinenie.

Nezávisle od vyššie uvedeného ste oprávnená podať na Vášho podriadeného trestné oznámenie za ohováranie. Túto možnosť by som Vám odporúčala využiť iba v prípade, že budete mať naozaj dobre zdokumentované, klamstvá, ktoré o Vás podriadený šíril vrátane toho, že ich šíril on (svedectvá, listinné dôkazy rôzneho charakteru).

Pre úplnosť uvádzam základnú skutkovú podstatu trestného činu ohovárania: "Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk