Ako postupovať, keď sme nevedome kúpili kradnuté auto?

Zodpovedané
10. mar 2023

Dobrý deň,

kúpili sme auto, ktoré sme si pred kúpou neoverili. Následne sme zistili, že stav nezodpovedá stavu v zmluve (zatečená strecha v extrémnom rozsahu a stav km je stočený). Auto chceme vrátiť (právne na to nárok máme). Dokonca máme podozrenie, že auto je aj kradnuté. Nesedia dobre VIN čísla.

Predávajúci tvrdí, že peniaze už minul a vraj ho máme dať na súd. On vie, že právne sme ok, ale tvári sa, že to bude trvať 10 rokov. On si myslí, že auto nám zhabú policajti a nebudeme mať ani auto a ani peniaze.

Ako postupovať v tomto prípade?

Naozaj sme bez šance?

Zhabú nám auto?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak kúpené auto nezodpovedá špecifikácii, ktorá bola v zmluve dohodnutá (t. j. že je v horšom stave, ako bolo deklarované - zatečená strecha a stočené kilometre), odporúčala by som Vám odstúpiť od zmluvy a žiadať od predávajúceho vrátenie kúpnej ceny. Predpokladám, že odstúpenie je spôsob nápravy, ktorý bol v zmluve dohodnutý.

Vystavujete sa riziku, že súdne konanie bude trvať dlho - 1 - 2 roky minimálne. Úspešní budete iba v prípade, že preukážete, že auto nezodpovedá kvalitatívne tomu, čo Vám predávajúci pri jeho predaji tvrdil. No pokiaľ sami neuvediete, že podľa Vás bolo auto kradnuté (príp. pokiaľ to v posudku neuvedie znalec), nemalo by sa začať trestné konanie v tejto veci a ani by nemalo dôjsť k zhabaniu auta.

Nemožno však vylúčiť, že PZ v tejto veci už trestné konanie vedie a o tom, že toto auto je kradnuté, sa dozvie z iných zdrojov. V tom prípade by samozrejme mohlo dôjsť k zhabaniu auta. Peniaze od predávajúceho si budete musieť aj v tomto prípade vymáhať iniciatívne sami prostredníctvom civilného konania.

Ak máte záujem o poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk